Ana sayfa » Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?

bitcoin nedir

Ekonomi, en basit şekilde bölgesel veya ulusal ölçekte üreticiler, dağıtıcılar ve mal ve hizmetleri tüketen bireylerden oluşan bir bütüncül ağ olarak tanımlanabilir. Bu tanımdan yola çıkarak Bitcoin Nedir ? dersek ekonomisini üreticiler, kullanıcılar ve Bitcoin ’in firmalarının oluşturduğu bir ağ sistemi olarak tanımlanabilir.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin ‘in yaratıcısı olarak bilinen kişi veya grupların kullandığı isimdir. 2008 Krizi sonrası bu kişi veya gruplar uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin ‘e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı. Kripto paralar 2013 yılından sonra Bitcoin’in duyurulması ve piyasaya girmesiyle başlamıştır. Bitcoin ile yükselişe geçen kripto paralar günümüz Dünyasında bile halen tartışılmaya ve incelenmeye devam etmektedir.

Bitcoin Nedir ? daha iyi anlamak için kripto para piyasasının arkasında Blok zincir teknolojisi bulunduğunu söylemek gerekir. Bitcoin ve kripto para birimleri derin bir piyasa oluşturmakta ve yüksek kazanç sağlamanın yanında volatiliteleri yükseltmekte ve spekülatif kullanıma açık bir konumda bulunmaktadır. Para aklama ve illegal işlemler için de kullanılabilmesi kripto paraların olumsuz ve riskli özelliklerindendir. Birçok ülke kripto para birimlerinin taşıdığı fırsat ve risklere sessiz kalmayıp regülasyon ile sınırlama getirmekte veya dönüşümleri talep etmektedir (Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı).

Bitcoin Nedir ?; Blok Zincir Teknolojisi ve Kripto Paralar

2008 yılında yaşanan Mali krizden sonra Bitcoin ilk defa kişilerin bir aracıya gerek duymadan birbirleri arasında herhangi bir güven ortamı yaratmadan güvenilir bir biçimde değer transferi yapmasını sağlamıştır.

Bitcoin finansal piyasaların kötü gitti bu dönemde rezerv para birimlerine alternatif olarak sunulmuştur. Bitcoin ilk kez Nakamoto tarafından kaleme alınan “A Peer to Peer Electronic Cash System” makalesiyle gündeme gelmiştir. Nakamoto bu makalesinde günümüzde yaklaşık 192 milyon (Aralık, 2019 verisine göre) dolarlık bir piyasa değerine sahip olan kripto para piyasası sistemini finansal aracıya gerek duymadan iki kişi arasında çevrimiçi ödemeyi güvenilir bir şekilde sağlayabileceğini açıklamıştır. Bitcoin Nedir

Kripto paralar bankalara veya herhangi bir otoriteye güven yerine algoritmaya ve matematik kurallarına güvenilebileceğini göstermiştir. Kripto paraların ardında güçlü bir Blok zincir teknolojisi yer almaktadır. Bitcoin ile birlikte Blok zincir teknolojisi devrim yaparak önemi daha da arttırmıştır. Blok zincir teknolojisinde birçok kişisel bilgisayar birbiriyle etkileşim içinde olan bir ağ sistemin içinde yer almaktadır. Her bilgisayarın kendine ait blok adı verilen bir veri kümesi bulunmaktadır. Her blok şifreleme yöntemiyle ağa katılır ve güvenli hale getirilir. Her bir blok “ hash kodu “ sayesinde önceki bloğa bağlanmaktadır. Hash iş kanıtlama sistemi (Prof Work System) şifreleyici algoritması ile sağlanan blok zincir teknolojisi ile bilginin güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Hash sistemine ek olarak kaydın tam oluşturulma zamanını tutabilmek için bir zaman damgası da mevcuttur. Bitcoin Nedir ?

bitcoin nedir

Bu sistem blok zincir ağları üzerinden olumsuz işlemlerin devre dışı bırakılması için uygulanan bir işlemdir. Blok zincir teknolojisinin işleyiş sistemi oldukça yalındır. Blok zincir teknolojisi hash fonksiyonları ile merkezi olmayan ve sisteme katılan kişiler sayesinde sürekli büyüyen dağıtık bir veri tabanıdır. Blok zincir dağıtık veri tabanı sayesinde şifreleme işlemlerinin takibini sağlayan dijital defteri kebir (Distributed Ledger Tecnology) olarak da tanımlamak mümkündür. Kripto paraların yaygınlaşmasıyla beraber blok zincir teknolojisi sağladığı merkezileşme sistemi sayesinde para transferlerini çok az bir maliyet ile sağlaması finans piyasalarında önemli etkiler yapması beklenmektedir. Blok zincir teknolojisinin en önemli özelliklerinden biri olan merkezi olmayan doğrulama sistemi araç ve değerli eşyaların kaydından, ölüm belgelerinin tutulmasına, akıllı kontratların kontrolüne kadar birçok alanda kullanılabilecek bir özelliktir.

Blok zincir teknolojisi finans  alanıyla sınırlı kalmayıp saklama, yönetme ve depolama gibi devrim niteliğindeki özellikleriyle sanayi 4.0’ın merkezinde yer aldığı söylenmektedir. Bu bağlamda teknoloji şirketi IBM  Avrupa’nın en güçlü bankalarına blok zincir teknolojisini kullanarak dijital ticaret zinciri komisyonu kurma çalışmalarında bulunmuştur. Bu çalışmaya benzer bir şekilde Walls Fargo ile Commonwealth Bank of Australia arasında gerçekleştirilen pamuk ticaretinin parasal işlemlerinde, Danimarka gemi şirketi Maersk Line’nın gemi sevkiyatında zaman ve maliyeti azalmak için ve Xenon firması yazıcılarında elektronik belgelerin tekrardan gözden geçirilmesi için blok zincir teknolojisinden yararlanmaktadır. Blok zincir teknolojisi finans, sağlık, sanayi ve pek çok sektörde iş hayatını kolaylaştırmak için çözümler bulmaktadır. Bitcoin Nedir ?

Bitcoin ve Altcoin

Bitcoin hükümetlerden bağımsız, ütopik ve merkezi olmayan şifreli ağ yapısıyla özellikle son yıllarda işlem hacmi ve piyasa değeri açısından oldukça başarılar sağlamıştır. Bitcoin’nin en büyük özelliği Blok zincirin sağladığı güven mekanizmasıyla bir otoriteye ihtiyaç duymadan alıcı ile satıcı arasında doğrudan transfer yapabilmesidir. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri işlemlerin hızla gerçekleştirilmesi ve düşük işlem maliyetleri sebebiyle hem transfer hem de yatırım aracı olarak görülmektedir. İnsanların kripto paraları bu kadar çok benimsemesinde özgürlük, rahat, ucuz ve güvenilir bir şekilde transfer ve finansal krizler ile bankacılık sistemine olan güvensizlik önemli etmenler olarak söylenebilmektedir. Bitcoin başta bankacılık ve ticaret sistemleri olmak üzere pek çok sektörü değiştirebileceğini insanları daha dijital ve küreselleşmiş ekonomilerdeki yeni alanlara yönlendirebileceği düşünülmektedir.

bitcoin nedir

Kripto ParalarSembolToplam Piyasa
Değeri (Dolar)
Güncel Değeri
(Dolar)
1 Günlük
Ortalama Hacmi/Değeri (Dolar)

Kripto Paralar İçinde Yüzdesi
BitcoinBTC133,925,0077,947,611,792,80035,36
EthereumETH78,235,387802,715,315,66020,66
RippleXRP30,129,5480,7721,907,8807,96
Bitcoin CashBCH16,426,880968,91596,9554,34
CardanoADA9,780,1830,3771,246,7102,58
LitecoinLTC8,166,372148,19922,7542,16
NeoNEO7,401,810113,87724,5721,95
StellarXLM6,884,7290,373418,4261,82
EosEOS5,515,3338,441,184,2001,46
NemXEM5,400,4380,674,6821,43
En Güçlü Kripto Para Birimleri (PIYASA HACMI, DEĞERI, GÜNLÜK HACMI VE ORANI, 2018)

Yukarıdaki tabloya göre yükselme trendinde olan piyasa değerleri en güçlü 10 kripto para biriminin piyasa durumu gösterilmiştir. Bitcoin piyasaya çıkışından sonra artan talep ile Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash,Litecoin ve Steallar gibi kripto para çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bu para birimleri Bitcoin’den sonra geliştirildiği ve piyasa çıktığı için Altcoin olarak nitelendirilmiştir.

2019 Aralık itibariyle 4972 adet kripto para birimi mevcuttur. Bunlar 20406 piyasada işlem görmektedir. Toplam piyasa değeri 195 milyar dolar, bir günlük işlem hacmi 75 milyar 496 milyon dolardır. Bitcoin kripto para piyasasının 68,6 % hakim durumdadır.

Bitcoin piyasa büyüklüğü, kullanıcı sayısı, şirketler açısından kabul edilmesi ve günümüz kripto para piyasanın büyük bir bölümüne hakim olmasından dolayı en bilinen kripto para birimidir. Bitcoin piyasaya çıktığı günden itibaren her geçen gün daha da değerlenmiş ve günümüzde ise 133 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşmıştır. Bitcon Nedir

Endüstri Mühendisliği hakkında daha fazla bilgi için sitemizdeki Yalın Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi   kategorisindeki yazılara göz gezdirebilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği hakkında daha fazla güncel yazılara ulaşmak için bizi LinkedIn ,  Twitter ve Instagram adresinden takip edebilirsiniz.

?