İçeriğe geç
Ana sayfa » Borsa Nasıl Çalışır? Borsa Nasıl Etkilenir?

Borsa Nasıl Çalışır? Borsa Nasıl Etkilenir?

borsa nasıl çalışır_ borsa nasıl etkilenir_

Borsa Nasıl Çalışır? Dünyada on dokuzuncu yüzyılda başlamış olan borsa ilk olarak tarihte bilindiği üzere Amerika da kurulmuştur. Amerika’da sokaklarda insanlar (borsa da hisse satanlara o zaman broker deniliyordu) hisse senetleri satıyorlardı. İnsanlar sattıkları hisselerden komisyonla çalışıyordu. Bu sayede üç tarafta memnun oluyordu. Borsa temelde üç olay etkileyicidir. Bu olaylar sırasıyla şöyledir.

Borsa Nasıl Çalışır? Nasıl Etkilenir?

Ulusal Siyaset Borsayı Etkiler, Ulusal Siyasette Borsa Nasıl Çalışır?

 Ulusal siyaset yani borsanın olduğu ülkede siyasi hareketler sayesinde borsa yükselir ya da düşer. Yükselmesini sağlayan siyasi olaylar genel olarak ülkenin barışçıl olmasını sağlar. Gelişen sanayisi, adalet sistemi, ülkedeki alım gücünün arttırılması fiyatları arttırır. Borsada bulunan şirketlerin devlet tarafından desteklenmesi ile borsadaki fiyatlar artmaktadır.

Sebebi ise yukarıdaki olan tüm olaylar gerçekleşir. Daha sonra ise yurt dışındaki yatırımcılar için o ülkenin borsası cezbedici bir hale gelir. Cezbedici hale gelmesi ile birlikte yurt dışındaki yatırımcılar paralarını bu şirketlerin hisselerini alarak başlarlar. Hisse alım sayesinde de bu şirketlere yabancı ortak olurlar. Ortakların artması ve hisse senetlerinde talep arzın seviyeli bir şekilde olması sonucu hisse senet fiyatları yükselir.

Global Siyaset Borsayı Etkiler

 Global siyaset dendiği zaman akla ilk gelen ülkeler arasındaki anlaşmazlıkların ne derece büyük olduğu önemlidir. Anlaşmazlıklar eğer çok büyük bir yere gelirse yatırımcılar kolay bir şekilde yatırım yapmazlar. İki kere düşünüyorlar ise artık ikiden daha da fazla düşünmeye başlayacaklardır.

 Global siyaset dünyadaki her borsa için büyük bir önem taşımaktadır. Anlaşmazlıklar içerisinde eğer içinde olduğu ülke de varsa yatırımcılar yatırımlarını geri çeker. Hatta o ülkeye yatırım yapacak yatırımcı bile kalmaz. Hızlı satım sayesinde yani arzın artması sayesinde hem borsa hem de borsadaki şirketlerin hisse senet fiyatları da düşecektir. Bu kadar hızlı bir düşüş sayesinde ülke büyük bir ekonomik kriz bile olur.

Şirketin Ve Ya Şirketlerin Performansı Hisse Senet Fiyatlarını Etkiler

 Hisse senet fiyatları günlük olarak büyük ve ya küçük değişimler gösterir. Nedenleri, global çaptaki siyaset, ulusal çaptaki siyaset ve şirketin performansı. Şirketin performansı denilince akla ilk gelen, şirketin kazancının ne kadar olduğudur. Şirket sürekli olarak büyüme yaşıyorsa (büyük ve ya küçük hiç fark etmez) hisse senet fiyatları o gün içerisinde büyük bir değer ile kapatacaktır.

 Günlük olarak sürekli borsayı takip eden insanlar ilk olarak yatırım yapacakları şirketin büyüme endeksine ve daha sonra da gelecek yıllardaki hedeflerine bakarlar. İlk iki olay örgüsü de gayet başarılı bir şekilde yükseliyor ve yapılıyor ise yatırımcı şirketin hisse senet fiyatlarındaki artış ve eksilişlere bakar.

 Baktığı grafikte eğim ölçerek (eğim, analitik geometrinin alt başlıklarından birisidir) ileride ki performansına bir değer verir ve hisse senetlerinden istediği (parasını ne kadar yatırmak istiyor ise) kadar alır. Daha sonra tahmin ettiği zaman da hisse senetleri satar, bu şekilde de harcamış olduğu zamana karşı para kazanır.

Borsa Nasıl Çalışır? ve bunun gibi daha fazla haber almak için Gündem veya Finans Kategorisine göz atabilirsiniz.

Borsa Nasıl Çalışır? ve Kripto Para Birimleri hakkında daha fazla güncel yazılara ulaşmak amacıyla bizi  LinkedIn  Twitter  ve  Instagram  adresinden takip edebilirsiniz.