Ana sayfa » Görsel Yönetim (Visual Management)

Görsel Yönetim (Visual Management)

Görsel bir iş ortamında standart dışındaki durumlar tüm çalışanlar tarafından rahatlıkla algılanabilir ve düzeltici faaliyetler tüm çalışanlar tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bu yüzden görsel yönetim firmalar ve yalın üretim çalışmaları açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir. Görsel yönetimin amacı, yapılan işlerin ve düzenlemelerin görsellik açısından bir yerde (Duvar yada pano olabilir) raporlandırılması ve görselleştirilmesidir. Genellikle insanlar okumak yerine görsel resimli diyaloglardan oluşan raporlara daha fazla önem vermektedir. Dikkat çekicilik açısından bu yöntem çok önemlidir.

Görsel Yönetim Üçgeni

Bu üçgen belirli başlı başlıklardan ve bu başlıkların alt bileşenlerinden oluşmaktadır. Buradaki ana maddeler ve amaçlar şöyledir;

 • Grup olarak görülmesi gereken bilgiler;
  -Üretim durumu
  -Envanter düzeyi
  -Makine elverişliliği
 • Grup olarak hareket edilmesi gereken durumlar;
  -Amaçlar ve kurallar üzerinde konsensus
  -İyileştirme çalışmalarına katılım
 • Grup olarak bilgi sahibi olunması gereken koşullar;
  -Amaçlar ve çizelgeler
  -Yönetim kuralları

Görselleştirme; anlaşılması kolay, unutulmaz, etkili, disiplinli ve mükemmel bir çalışma ortamı sağlar. Visual Factory sayesinde, çalışanların katılımı ve hedeflere göre yönetim (Hoshin Kanri) gibi birçok yönetim öğesi daha etkin çalışacaktır. Görsel olarak görülebilir bir ortamda, mesajları hemen algılayabilir, daha hızlı yanıt verebilir ve sorunları önceden bulabilirsiniz. Görsel iletişime izin vermeyen bir ortamda kaos oluşabilir. Asla beklemediğimiz yerlerde sorunlar yaşanıyor. Çünkü çoğu zaman, sorunun var olduğunu bilmeden bize gelmelerini bekleriz. Görsel yönetim araçları; bunlar projelerin sırasını, site doluluğunu, gerçek zamanlı performansı, hedef durumu ve mevcut durumdaki farklılıkları görüntülemek için geliştirilen yönetim araçlarıdır. Bu araçlarda Andon, yol hattı, acil durum çıkış kılavuzu, üretim miktarı göstergesi ve iş güvenliği uyarısı gibi birçok örnek hesaplanabilir.

Diğer yalın üretim ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.