İçeriğe geç
Ana sayfa » Hafta Sonu Yasakları Kalktı Mı? | Son Dakika..

Hafta Sonu Yasakları Kalktı Mı? | Son Dakika..

hafta sonu yasakları kalktı mı_

Merakla beklediğimiz 1 Mart normalleşme takvimi yayınlandı. Bu takvime göre bazı illerde kısıtlamaların çoğu kalktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde toplanan kabine toplantısı sonuçları belli oldu. Buna göre saat 21.00 – 05.00 arasında hafta içi uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlaması devam edecek. Peki hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta Sonu Yasakları Kalktı Mı? İşte haberimizin detayları..

Hafta İçi Yasakları Devam Edecek Mi? Hafta Sonu Yasakları Kalktı Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ve bilim kurulu üyelerinden oluşan heyet karar verdi. Bu kararlara göre restoran, kafe vb. işletmelerin %50 kapasite ile çalışmasına karar verildi. Bu yüzden bu işletmeler çalışma saatleri ise sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında açık olacak. Kurallara uymayan işletmelere İl Hıfzısıhha Kanun veya Hükümlerine göre cezai işlem yaptırımı olacak. Toplantı sonrası bununla ilgili ayrıntılı açıklama geldi. Daha önceki verilere göre virüsün yayılmasını önlemek amacıyla illerde risk değerlendirmesi oldu. Bu risk değerlendirmesine göre Mavi-Sarı-Turuncu ve Kırmızı renklerdeki şehirlerde farklı farklı normalleşme adımları olacak. Sadece ve sadece Yüksek Riskli illerdeki (Kırmızı Grup) restoran, kafe ve çay bahçeleri kapalı olacak. Gece sokağa çıkma yasağı ise tüm illerde devam edecek. Bu yüzden saat 21.00 ve 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı olacak. İlerleyen günlerde veya pandemi riskinin azalmasına göre bu kısıtlama için bazı illerde gevşetmeler olacak. Peki hafta sonu yasakları kalktı mı?

65 Yaş Üstü ve 20 Yaş Altı Kısıtlamalar Kalktı Mı?

Kabine toplantısından sonra 65 yaş üstü vatandaşlar ve 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma kısıtlamaları gevşedi. Pandemi riskinin yüksek olduğu illerde (Kırmızı Grup ve Turuncu Grup) genç ve yaşlı kesimin sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Bu nedenle Mavi ve Sarı grupta olan illerde 65 yaş üstü vatandaşlarımız saat kısıtlaması olmaksızın dışarı çıkabilirler. Aynı şekilde 20 yaş altı gençlerimiz de saat kısıtlaması olmaksızın dışarıya çıkabilirler. Peki hafta sonu yasakları kalktı mı?

Hafta Sonu Yasakları Kalktı Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki kabine toplantısı 1 Mart 2021 tarihinde gerçekleşti. Toplantının ardından herkes açıklamaları beklemeye başladı. Sayın Cumhurbaşkanı kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında millete sesleniş konuşması yaptı. Konuşmasına 28 Şubat sürecini anlatarak başlayan Erdoğan daha sonra pandemi kararlarına geçti. Buna göre “Kontrollü Normalleşme Süreci” başladığını söyledi. Kontrollü normalleşme şartlarına göre tedbirlerin gevşetilip sıkılaştırılacağını söyleyen Erdoğan, sağlık bakanlığı ve onun bünyesinde faaliyet gösteren bilim kurulu riskli bir durumda kısıtlamalar tekrar genişletilecek dedi. Bu yüzden her il için tedbir kararları farklı olacak. Bu sebeple Hafta Sonu Sokağa Çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalktı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise sadece pazar günleri sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

Yüksek ve Çok Yüksek Riskli İller Listesi

Turuncu ve Kırmızı yani Yüksek ve Çok yüksek riskli illerde yaşayan vatandaşlar Pazar günleri sokağa çıkamayacaklardır. Buna göre yüksek ve çok yüksek riskli iller listesi aşağıdadır.

Yüksek ve Çok Yüksek Riskli İller

Hafta Sonu Yasakları Kalktı Mı? ve 1 Mart Normalleşme Takvimi bunun gibi daha fazla haber almak için Gündem Kategorilerine göz atabilirsiniz.

Hafta Sonu Yasakları Kalktı mı? ve 1 Mart Normalleşme Takvimi hakkında daha fazla güncel yazılara ulaşmak amacıyla bizi  LinkedIn  Twitter  ve  Instagram  adresinden takip edebilirsiniz.