Ana sayfa » Karantina Döneminde Gençlerin Yapabilecekleri Şeyler

Karantina Döneminde Gençlerin Yapabilecekleri Şeyler

Herkesin bildiği üzere Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüs (COVİD-19) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir çok yönden hissedilmiş oldu. Staj yapan üniversite öğrencileri stajlarını yarıda bırakmak , ara sınıflarda okuyan mühendislik öğrencileri derslerini uzaktan tamamlamak, fabrikalarda görev alan çalışanlar ise evlerinden çalışma yapmak zorunda kaldılar. Bu dönemde hem ekonomik hem de psikolojik açıdan tüm dünya etkilendi. Çoğu firma üretim faaliyetlerini askıya almak ve minimum çalışanla iş yürütme stratejisi belirlemek zorunda kaldı. Evet bu pandemi karantina krizi bir gün bitecek ama bittiğinde her şekilde hayata ve çalışma şartlarına hazır olmak zorundayız. Hayat devam ediyor, etmek zorunda!

Peki Dönem Bizleri Nasıl Etkiliyor?

Çoğu bilir kişi 2020 için iş alımlarının durma noktasına geldiğini gelecek stratejilerini Ekim, Kasım aylarında belirlemek zorunda kaldıklarını belirtti. Biz de genç mühendisler olarak dünyada oluşacak yeni koşullara hazırlıklı olmak zorundayız. Kendimizi her alanda geliştirip, yeni şeyler öğrenerek bilgi ve yetkinlik düzeyimizi arttırmalıyız. Korona virüs karantina dönemini en zararsız, en az hasarla atlatmak için hem bilgilerimizi tazelemeli, hem de psikolojik açıdan bir çöküntü yaşamamak için yeni şeyler kovalamaya devam etmeliyiz. Şimdi gelelim asıl meseleye; korona virüs karantina döneminde genç mühendislerin yapabilecekleri şeyler nelerdir? Pandemi döneminde genç mühendisler neler yapmalıdır?Yapılacak En İyi Şeyler:

1- Yabancı Dil Gelişimi

Evet.. Haklısınız biraz klasik olmuş olabilir. Ama hem karantina döneminde hemde normal dönemlerde yabancı dil konusu günümüz gençlerinin büyük bir problemi olmaktadır. Ülkemizde herkesin fırsatları maalesef eşit olmadığı için, üniversitelerin erasmus programlarını kazansalar bile maddi yetersizliklerden dolayı bu programa katılamayan, yine aynı şekilde work and travel programlarına katılamayan veya yurt dışında bir dil okuluna gidip oralarda yabancı dilini geliştiremeyen insanlar oldukça fazla. Peki bu bize bir engel olabilir mi? Sırf maddi yetersizliklerden dolayı bunu öğrenmekten vazgeçmek zorunda mıyız? Tabi ki hayır.. Dünyanın ve sosyal medyanın gelişmesiyle internet ortamında bir çok kurs ve program belirli ücret politikalarıyla bu hizmeti vermekte. Bu programlara başlayınca mutlaka devamını getirmeli ve aynı zamanda pratik seviyenizi en yüksek düzeyde tutmalısınız. Yabancı dili hayatınıza bir şekilde entegre etmek zorundasınız. Eğer bunu kullanmazsanız körelir ve sizi terk eder. Yabancı dil geliştirebileceğiniz online platformları buradan öğrenebilirsiniz. Pratik yapmaya devam!

2- Mesleki Gelişim Eğitimleri

Karantina döneminde yapılacak bir diğer uygun şey de mesleki gelişim eğitimlerine katılmaktır. Belirli başlı platformlarda mesleki gelişim açısından her türlü eğitimler ve sertifika programları vardır. Bu eğitim ve programlar biz genç öğrenciler için hem farklı bakış açıları kazanmayı hem de farklı teknik ve araştırmaları keşfetmeyi sağlamaktadır. Hem ücretli hem de ücretsiz olarak sunulan programlardan yararlanmak bizler için bu süreçte faydalı olacaktır. Okulda öğrenilmeyen veya gözden kaçırdığımız bilgileri bu programlardan öğrenip hem fark yaratabilir hemde eksikliklerimizi tamamlayabiliriz. Unutmayın mesleki gelişim için araştırma yapmak ve araştırmaları düzenli hale getirmek çok önemlidir. Sürekli meraklı olmak ve yeni şeyler öğrenmeye çalışmak ister istemez diğer rakiplerle aramızda fark yaratmaktadır. Mesleki gelişim ve eğitim açısından online sertifika ve eğitim programları bulabileceğiniz platformları buradan inceleyebilirsiniz. Öğrenmeye devam!!!

3- Mesleki Makaleler Okumak, Araştırmak

Mesleğinize uygun yeni şeyler araştırmak, gündemde olan inovasyonları yakından takip etmek öncelikle kişilik özelliklerinizi geliştirir. Aynı şekilde sektörde olan uygulamalar ve yenilikler sizlere mülakatlarda başarılı olmayı farklı bir kişilik kazandırmayı ve genel kültür seviyenizi arttırmayı sağlar. Tüm bu açılardan incelendiğinde gündeme olan şeyleri takip etmek sizlere iş ortamında konuşulan konular hakkında bir fikir sahibi yapmakla beraber iş konularına olan hakimiyetinizi arttıracak ve yöneticilerinizle, çalışanlarınızla iletişimin kabiliyetlerinizi arttıracaktır. Araştırmaya devam!!!!

4- Mesleki Kitap ve Tezleri Okumak, Araştırmak

Daha önce yayımlanmış olan kitap ve tezler, bizlere literatürdeki araştırmaları göstererek geçmişten günümüze sektörde neler değişmiş, neler yenilenmiş ve nelerden vazgeçilmiş olduğunu göstermektedir. Unutmayın dünya sürekli değişen ve gelişen bir varlıktır. Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. Geçmişten bilgiler öğrenmek ve mesleki kitap ve tezleri okumak bizlere farklı bakış açıları ve farklı ufuklar kazandıracaktır. Okumaya devam!!!!