İçeriğe geç
Ana sayfa » Sinemada Video Oyunu Keyfi Yaptılar..

Sinemada Video Oyunu Keyfi Yaptılar..

sinemada oyun keyfi yaptılar

Eui Jeong Lee ve üç arkadaşı, Sinemada video oyunu keyfi yaptı

Bu dört kafadar normalde boş olan 200 kişilik sinema salonunda oturuyor ve sinemada bir video oyunu oynuyor.

Bayan Lee, kablosuz kumandasıyla oyun rakiplerini patlatırken, ses, çok sayıda sinema hoparlöründen karanlık odanın etrafında yüksek sesle yayılıyor.

25 yaşındaki öğrenci “Ses kalitesi özellikle şaşırtıcı” diyor. “Silah seslerinin sesi o kadar canlı ki, ekrandan doğrudan üzerime bir şey gelince çığlık bile attım.” Lee ve arkadaşları, Güney Kore’nin en büyük sinema zinciri CGV’nin bir şubesinde iki saatliğine ekran kiraladılar. Koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle ülke çapındaki birçok sinema kapalıyken, yalnızca% 50 kapasite ile açılabilecekleri ve sinemaseverleri cezbetmek için çok daha az sayıda film gösterime girdiği için CGV, oditoryumlarını yeni bir film getirmek için oyunculara kiralama fikrini ortaya attı.

Saat 18: 00’den önce en fazla dört kişi, yaklaşık 90$ karşılığında iki saatliğine kiralayabilir. Bu sayede sinemada video oyunu keyfi yapar. Bu fiyat daha sonra akşam 135 dolara yükseliyor. Kullanıcılar konsollarını, oyunlarını ve kontrol cihazlarını yanlarında getirmelidir. Kiralanan oditoryumlarda 100-200 koltuk var. Buna kıyasla CGV sinema biletlerinin her biri yaklaşık 12 dolara mal oluyor. Yani, bir film için yarısı doldurulmuş 100 koltuklu bir ekran, 600 $ ‘lık gelir getiriyor. Bu sebeple % 50 kapasitede 200 kişilik bir film için 1.200 $’ a yükselecektir. Ve bu sinemaseverlerin içeceklerini ve patlamış mısırlarını almadan önce. Yine de CGV, oyunculardan hiçbir yerde fazla para kazanmazken, bazı ek gelirler getiriyor.

Covid-19 Faktörü Nasıl Etkiledi

Plana Korece saklanma anlamına gelen “azit” den sonra Azit-X adı verilir. CGV çalışanı Seung Woo Han, filmlerin ve video oyunlarının birçok benzerliği var dedi. “Boş sinema alanlarından nasıl yararlanılacağını düşünürken, günümüzde oyunların tıpkı filmler gibi mükemmel grafiklere ve iyi yapılandırılmış hikayelere sahip olduğunu fark ettim.” diyor. “Her ikisinin de bir hikaye anlatma yönü var. Bu yüzden sinemada bir film izlemekten zevk alan biri varsa, birinde bilgisayar oyunları oynamaktan da zevk alacaklarını düşündüm. Bu yılın başında başlatılan yeni hizmetten bu yana, oditoryumlar 130’dan fazla rezerve aldı. Müşterilerin çoğunluğunun 30’lu veya 40’lı yaşlarında erkek olduğu söyledi. Bu etkinlikte çiftler ve aileler de vardı.

Küresel sinema endüstrisinin Covid-19 salgını tarafından ne ölçüde harap edildiği, korkunç okumalar yapıyor. Sinema endüstrisi ticaret dergisi Variety’ye göre, 2020’de küresel bilet satışları 12,4 milyar dolara düştü. AMC Theaters, iflas koruması talep etme riski taşıdığına dair haberlerden kurtuldu. Bu sebeple Aralık ayında 917 milyon dolarlık nakit enjeksiyonuna ihtiyaç duydu. Bu arada, İngiliz film yapımcıları hükümeti ülkenin büyük sinema zincirlerine mali destek sunmaya çağırdı.

ABD’li grup Malco Theatres Kasım ayından bu yana aynı şeyi yaptığı için Kore’nin CGV’si, oyuncuların sinema ekranları rezerve etmesine izin veren tek sinema zinciri değil. Memphis merkezli Malco, 20 kişiye kadar Arkansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri ve Tennessee’deki 36 sinemasında bir ekran kiralamanıza izin veriyor. Malco Select adı verilen hizmetin fiyatları iki saat 100 dolar veya üç saat 150 dolar. Malco’nun başkan yardımcısı ve pazarlama müdürü Karen Melto şöyle dedi. “Sinemada video keyfi popüler hale geldi. Ancak bu noktada kârlılığımıza hiçbir şey katmıyor”. ABD zincirleri, küçük gruplardaki müşteriler için oditoryum rezervasyonu yapmaya izin verdi.

Hizmet Var mı?

Güney Kore’de CGV şirketi, müşterilerin sinema yemeklerini istemesine izin veriyor. Bu şirket, insanlara patlamış mısır veya cipslerden corndoglara (derin yağda kızarmış sosisler) sipariş hakkı verdi. Aynı şekilde kalamara kadar her şeyi sipariş etmelerine izin verdi.

CGV sözcüsü Seon Hyeon Park, “İnsanlar yemeklerimizi özlüyor. Sinemalarda film izlerken en sevdikleri sinema yemeklerini yemek istiyor. Bu sebeple aynı deneyimi evde yeniden yaşamak istiyor” diyor.

“Patlamış mısırlarımız karamel, fesleğen ve soğandan çifte peynire kadar çok çeşitli tatlara sahiptir. Kendi patlamış mısırımızı yaptığımız için dükkan ve süpermarketlerden alabileceğiniz çeşitlerden farklıdır ve menümüz yıllarca geliştirilmiştir. ”

Sinemada Video Oyunu Keyfi Yaptılar ve bunun gibi daha fazla haber almak için Gündem Kategorisine göz atabilirsiniz.

Kaynak: BBC