Ana sayfa » Vaka Analizi , Vaka Çalışması (Case Study) Nedir?

Vaka Analizi , Vaka Çalışması (Case Study) Nedir?

vaka analizi

Vaka analizi ve vaka çalışmaları İngilizce tabirleriyle “Case Study” son yıllarda ülkemizde yapılan işe alım mülakat süreçlerinde adayların elemelerinin sağlıklı bir şekilde yapılmasına yarayan bir yöntemdir. Vaka analizi yöntemi uygulanırken işe alınacak olan adayın belirtilen pozisyonlar için uygun olup olmadığı değerlendirilmeye çalışılır. Bu pozisyon için önceden hazırlanmış bir dizi test ve olaylarda işe alınacak adayın tepkileri ve sorunlara hangi yaklaşımlarla yaklaştığı belirlenir. Pozisyona başvuran aday vaka analizi çalışmasında belirtilen durumlara ne kadar sakin ve bilinçli bir şekilde yaklaşırsa o kadar başarılı olur.

Vaka Nedir?

Olay, vaka; sözcük anlamı olarak ‘ hadise’ anlamına gelmektedir. Fakat bununla beraber gerçek yada kuramsal iş durumunu temel alan ve bununla ilgili belirli başlı veriler içeren çalışmalara verilen isimdir.

Vaka Analizi Nedir?

Vaka analizi çalışmaları iş dünyasında problem ve problem çözme yeteneklerinin keşfedilmesi açısından çok değerlidir. Bu vaka çalışmalarında iş veren tarafından önceden hazırlanmış bir dizi problemler mülakat yapılan adaya yönlendirilir. Bu problemler daha önceden işletme ya da fabrika içerisinde yaşanan ve çözülmesinde zorluk yaşanan olaylar olabilir. Bu case study çalışmaları belirli başlı aşamalardan oluşur. Bu aşamalar takip edilerek adayın profili oluşturulur. Bu verilen zaman problemlerin zorluklarına ve sayısına göre değişmekle birlikte ortalama en az 90Dk. – en fazla 150Dk. arasında değişmektedir. Vaka analizinde belirli başlı aşamalar vardır. Bu aşamalar ise şu şekildedir:

1- Vakanın Okunması ve Veri Paylaşımı

Bu aşamada, adaya yönlendirilecek olan sorular önceden hazırlanmış bir şekilde bir toplantı ya da sunum odasında verilir. Bu verilen problemler bilgisayar üzerinden ya da elden kağıtlarda sunulabilir. Günümüzdeki yapılan çalışmalarda bu sorular bir slayt üzerinden bilgisayar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu aşamada aday tek başına bırakılır ve problemleri belirli bir saat aralığında çözümlemesi beklenir. Bu ilk aşama çok önemlidir. Aday verilen problem ve soruları sık sık okuyup iyice anlamaya ve kavramaya çalışmalıdır. Problemle ilgili fikir yürütmeli ve bununla ilgili çözüm yöntemleri üretmeye çalışmalıdır. Gördüğü püf noktaları not almalı ve diğer aşamalar için hazırlanmalıdır.

2- Çözümleme ve Sunum Hazırlığı

Bu aşama adayın kendi içinde zamansal olarak belirlediği bir aşamadır. Bu aşamada aday ilk bölümde sık sık aldığı notları belirli bir sunum pratiğinde adımlandırmalıdır. Eğer ilk bölümde problemleri anlamdıysa geriye dönüp problemlere tekrar tekrar odaklanmalıdır. Bu aşamada sizden çözüm önerileri ya da olaydaki durumlara vereceğiniz tepkiler istendiğinden doğal ve sakin bir biçimde tepkilerinizi nasıl ve ne şekilde yansıtacağınızı düzgün ve doğru bir dille anlatmalısınız. Eğer problemlerin çözümleri hakkında bir fikriniz yok ise de bir şeyler çabalamalı fakat aynı zamanda da bilmiyorum demekten korkmamalısınız. Her vaka, her olay kendine has kriterler içermektedir ve vakaları alan kişilerde herkesten farklı cevaplar vermektedir. Bu aşamada problemlerin doğru veya yanlış cevabı yoktur. En önemli odak noktası vakalara ve problemlere olan yaklaşımınızdır. O sebeple gereksiz heyecan ve umutsuzluk yaratmadan sakin bir şekilde devam etmelisiniz. Her olay, durum ve probleme bir şeyler vererek yanıtlamaya çalışmalısınız.

3- Sunum

İlk iki aşamada size verilen süre dolduktan sonra bu yaptığınız çalışmalarla ilgili sizden bir sunum yapmanız ve çözümlerinizi karşıya yalın bir şekilde aktarmanız beklenmektedir. Raporlama ve verilen çözüm önerilerini düzgün ve anlaşılabilir bir şekilde aktarmak için görselliği ön plana alıp bu görsellikten faydalanabilirsiniz. Görsellik her zaman sunumlara zenginlik ve farklılık yaratmaktadır. Diğer adayların önüne geçmek için güzel sunum yapmanız ve anlaşılabilir olmanız çok önemlidir. Sunum dili firmanın istediğine göre sadece İngilizce, sadece Türkçe ya da hem Türkçe hem de İngilizce karışık bir şekilde olabilir. O yüzden vaka analizi çalışmasına gitmeden önce İngilizce sunum becerilerine de çalışmanız sizler için iyi olacaktır. Sunum esnasında sizin sunumunuzu dinleyen kişiler yani juri genellikle şu şekildedir:

 • İnsan Kaynakları Elemanı
 • İnsan Kaynakları Müdürü
 • İlgili Pozisyon üst Amiri (Örneğin: Üretim Müdürü, Üretim Şefi, Satın Alma Müdürü/Şefi vb. olabilir.)

Sunumunuzu yaparken bu kişiler sizlere farklı olay ve durumlar hakkında da sorular sorabilir ve sizi daha iyi tanımaya çalışacaklardır. Bu gibi durumlarda elinizden geldiğince sorulara anlamlı ve düzgün cevaplar vermeye çalışmalısınız. Ama aynı zamanda da bilmiyorum demekten de korkmamalısınız. Örneğin cevabınız şu şekilde olabilir: “Bu durum için şöyle şöyle yapılabilir fakat bundan tam emin değilim kesin olarak bilmiyorum ama şu şekilde bir fikir yürütebiliriz.” şeklinde olabilir. Dürüstlük her zaman önceliğiniz olmalıdır. Unutmayın bu vakaların ve problemlerin doğru ya da yanlış cevapları yok. Kişiye göre göreceli bir çözümlerdir. Her çözümün daha iyisi bulunabilir. İhtiyaçlar dahilinde problemlerin “root cause” yani kök nedenlerine yoğunlaşırsanız en doğru çözüm yöntemine ulaşabilirsiniz. Bu problemlerin çözümünde yalın üretim tekniklerinin problem çözme tekniklerini kullanabilirsiniz.

Vaka Analizi Problem ve Vaka Örnekleri

Vaka-1

Sizin gece vardiyanızda sorumlu olduğunuz bir üretim kısmında bir problem olduğu rapor edildi. Bakım ekibini çağırdınız ve makine üzerinde tamir ve bakım işlemleri başladı. Üretim amiri bir problem olmadığını ve bu şekilde yıllardır mevcut durumun işe yaradığını savundu. Aynı şekilde teknisyenler de bir problem olmadığını bu şekilde de üretimin devam edeceğini söylediler. Ama siz bu durumda çalışmanın iş sağlığı açısından tehlikeli ve verimsiz olduğunu düşünüyorsunuz. Böyle bir durumda ne yaparsınız?

Vaka-2

İşletmede uzun yıllardır bulunan üretim sorumlusu ve vardiya şefi ile üretimde olan bir aksaklık durumundan dolayı fikirleriniz ters düşmekte. Bu durumda vardiya şefi: ” Yıllardır böyle yapıyoruz bir sıkıntı görmedik fazla kasıyosun her şeyi bu işler böyle yapılır, sen daha acemisin” şeklinde bir serzenişte bulundu. Bu durumda ne yaparsınız?

Vaka-3

Bir mevcut aksaklık durumunda bakım şefinden makinanın tamir ve bakımlarının yapılmasını talep ettiniz. Mevcut durumda bakımcı makineyi inceledi ve bir sıkıntı olmadığını söyledi. Israrla bir sorun olduğunu ve buradan kaynaklı problemin diğer proseslerde de sıkıntı yarattığını söylediniz. Karşılık olarak : ” Çağırdın geldim, baktım ve sıkıntı yok. Sen mühendis değil misin? Çok biliyorsan kendin yap” dedi ve gülerek sizinle alay etti. Mevcut durumda tepkiniz nasıl olur ve yaparsınız?

Vaka-4

Çalışanların memnuniyet ve mutluluğunu düşünen bir firma, mevcut yapısını değiştirip yeni bir lokasyona taşınmak istemektedir. Mevcut durumda verilen veriler ışığında optimum lokasyon durumunu hangi kriterlere ve dayanaklara göre belirlersiniz?

Vaka-5

Yalın üretim ve yalın üretim metotlarını mevcut işyeri düzenine adapte etmeye çalışan ve gereksiz işlemlerden kurtulmaya çalışan bir firma yenilikçi, inovatif ve yalınlaştırıcı iyileştirme önerileri beklemektedir. Mevcut proses süreleri ve proses işlemleri verilerinizde sizlere verilmiştir. Mevcut durumdaki yaklaşımınız ve önerileriniz neler olur?

Vaka Analizi Yararları

 • Okulda öğrenen teorik bilgilerin, pratiğe aktarılması
 • Problem çözme becerilerinin geliştirilmesi
 • Akademik ve iş dünyasında özgüven gelişiminin artması
 • Eksik ve zayıf yönlerin farkındalığının artması
 • Sunum yapılan juri ile olan bağın artması, network artışı
 • Sunum becerilerinin gelişmesi
 • Zaman ve stres yönetimi becerilerinin gelişmesi
 • Analitik düşünme becerilerinin gelişmesi
 • Veri analizi becerilerinin gelişmesi

Endüstri Mühendisliği hakkında daha fazla bilgi için sitemizdeki Yalın Üretim ve Tedarik Zinciri Yönetimi kategorisindeki yazılara göz gezdirebilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği hakkında daha fazla güncel yazılara ve kitaplara ulaşmak için bizi Twitter ve İnstagram adresinden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir